AB: Türkiye’den gelenlerde bal gibi de hile var!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu içinde taklit ve sahte mallarla mücadelede bağımsız bir soruşturma kurumu olarak çalışan OLAF, Türkiye’den gelen balların önemli bir kısmının hileli olduğu uyarısında bulunurken, Türkiye Tarımsal Bal Üreticileri Birliği, AB’ye gönderdikleri organik ballarda ilave ve katkı ürün olmasının kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

OLAF’ın perşembe günü yayımladığı araştırmaya göre, birliğe ithal edilen balın yarısının, özellikle şeker şurupları ve tatlandırıcıların eklenmesi yoluyla hileli olduğu uyarısı yapılırken, yeni düzenlemelerle kontrollerin artırılması istendi.

Araştırmaya göre Türkiye’den gelen 15 numune içinde 14’ünün kuralara uygun olmadığı tespit edildi.

Konu ile ilgili euronews’e konuşan Türkiye Tarımsal Bal Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tekbaş, “Bizim birliklerimize üye olanlar böyle bir şey yapmıyorlar, ondan eminiz” dedi.

Türkiye’de üretilen balların hepsinin organik olmadığını kaydeden Tekbaş, “Bu işi yapan namusluların sayısı namussuzlardan daha fazla. Bizim birliklerimize üye olanlar böyle bir şey yapmıyorlar, ondan eminiz. Ama gerçekten AB’nin raporlarında böyle bir şeye rastlanıyor… Yapay şeker Türkiye’nin gönderdiği portakal da da var domaste de var ama hepsinde değil tabiiki” ifadesini kullandı.

Raporda, fiyatı düşürmek için şeker şuruplarının ilave edilmesi, katkı maddelerinin ve renklendiricilerin kullanılması veya ürünün izlenebilirlik bilgilerinin tahrif edilmesi hileli yollar arasında gösterildi.

Dünyada çam balı üretiminin yüzde 92’si Türkiye’de gerçekleşirken, iki yıl önce yaşanana orman yangınlarının bu sektöre ciddi bir darbe vurduğu biliniyor.

Raporda doğallığı bozulan balların insan sağlığına tehlike oluşturmadığı, ancak saflık kurallarına uyan çiftçilere karşı haksız rekabet oluştuğu kaydedildi. Tüketici derneği Foodwatch ise, bal örneğinde bu kadar yoğun bir şekilde sahtecilik yapılmasının resmi kurumların denetim sistemlerinin zayıflığını ortaya koyduğunu belirtti.

Foodwatch’dan Ingrid Kragl, “Avrupalı tüketiciler yıllardır süpermarketlerde hileli bal satın alıyor ve bunun farkında değil” dedi. Kragl, ulusal denetim kurumlarının da özel laboratuvarların da yeterli kaynaklara sahip olmamaları nedeniyle sahteciliği ortaya çıkaramadığına işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir