Akbelen dostlarından Limak Sanat Orkestrası yönetmenine: “Limak’a değil, bize ağıt söyle”

Muğla İkizköy’deki Akbelen Ormanları için önce çevredeki köylüler, ardından desteğe giden çevreciler ağaçların kesilmesine karşı çıktı. Ağaçlara sarılan köylüler ve çevreciler, “Akbelen’i vermeyeceğiz” mesajı paylaştı. Bölgede yaşayan köylüler ise bu ağaçları büyütmek, korumak için verdikleri çabayı anlatarak tüm Türkiye’de yankı uyandırdı.

“KOCA FLORA KATLEDİLMEKTEDİR”

Gazeteci-yazar Soner Yalçın da 2 Ağustos’ta Sözcü’deki köşesinde, meselenin sadece ağaç olmadığına ve tüm ekosistemin tehdit altında olduğuna dikkat çekmişti. Küresel ısınmanın etkilerine ve insan faaliyetle­ri sebebiyledünyada +1,5 derece sıcaklık artışı beklendiğine dikkat çekerek şunları söylemişti:

“Türkiye’nin biyolojik zenginliği küçük bir kıta­nınki ile karşılaştırılabilecek niteliktedir… Türkiye’de bilinen türlerden 451‘i dünya üzerinde sadece ülkemizde yaşamaktadır.

Türkiye’de önemli Doğa Alanı Kriterleri kapsa­mına giren toplam 2 bin 996 tür canlı bulunmak­tadır. Ki bunlar içerisinde 2 bin 259 türü bitkiler oluşturmaktadır.

Kesilen sadece; kızılçam, karaçam, Toros sediri-göknarı, kokulu ardıç, andız, boylu ardıç ağaçları değildir, koca flora katle­dilmektedir.

Sadece ağaçlar değil; çalılar, karayosunları, mantarlar, omurgalı kuşlar, geyikler, yılanlar veya omurgasız kelebek, çekirge, örümcek, solu­can vs. yok edilmektedir. Ne enerji kazancından/ faydasından bahsedi­yorsunuz? Yaşam alanları katlediliyor…”

“LİMAK HİMAYESİNDEN ÇIK, AKBELEN DOSTLARINA KATIL”

Limak Filarmoni Orkestrası Sanat Yönetmeni Tenor Murat Karahan’a çağrı yapan vatandaşlar da bölgedeki canlılığın ve floranın yok olduğuna dikkat çekerek, bölgedeki önemli kuş türlerini sıraladı. Çam baştankarası, karatavuk, çıvgın, karabaşlı ötleğen, büyük baştankarga, kızıl gergedan, alakarga gibi kuş türlerinin görselleri paylaşılırken, Karahan’a şu çağrı yapıldı:

“Limak’ın himayesinden çık, Akbelen’in dostlarına katıl. #AkbelenOrmanı’nda kuşlar yuvasız kaldı, şimdi yas zamanı. Limak’a değil, bize bir ağıt söyle”

Murat Karahan hakkında, Limak ile yaptığı çalışmalarla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

“Kurucusu olduğu Limak Filarmoni Orkestrası’nın ‘Zeki Müren Şarkıları’ projesi ile çıktığı Türkiye turnesinde, oniki şehirde, yirmibinden fazla seyirciye ulaştı. Büyük ilgi gören ‘Zeki Müren Şarkıları’ konserlerinden sonra albümü yayımlandı.

2021 Aralık ayında ‘Limak Filarmoni Operanın Yıldızları’ konserlerinde, ünlü şef Francesco Ivan Ciampa yönetiminde, dünyaca ünlü soprano Anna Pirozzi ile birlikte, CSO Ada Ankara Konser Salonu’nda ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne almıştır.

Eylül 2022’de, Aspendos Born Again etkinlikleri çerçevesinde, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda ünlü İspanyol tenor Placido Domingo ile birlikte Limak Filarmoni Orkestrası eşliğinde konser vermiştir.

2023 Ocak ayında, ünlü tenorlar Marcelo Álvarez ve Rame Lahaj ile birlikte, Limak Filarmoni Orkestrası eşliğinde, CSO Ada Ankara Konser Salonu’nda ve İstanbul Zorlu PSM’de Yeni Yıl Konseri’nde yer almış, aynı ay T.C. Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Turandot’ temsilinde başrol oynamıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x