FutureCommerce360’da E-ticaret ve ticaretin geleceği konuşuldu

Türkiyede ve dünyada en hızlı gelişen sektörlerin başında gelen ticaretin ve e-ticaretin geleceği FutureCommerce360ta konuşuldu. Pandemi ile hızlı bir yükselişe geçen sektörün önde gelen üst düzey karar vericileri, fikir önderleri, çok kanallı perakendeciler, online perakendeciler, lojistik ve stok yönetimi şirketleri, dijital pazarlama şirketleri, e-ticaret teknoloji sağlayıcıları ve girişimciler Maslak 42de düzenlenen etkinlikte buluştu. Katılımcılar pandemi ile ilk keskin virajını başarıyla dönen e-ticaret dünyasında yakın geleceğin yapay zeka ve Z kuşağının beklentileri üzerinden şekilleneceği mesajı verdi. 

Alkaş’ın düzenlediği FutureCommerce360, ticaretin geleceğini sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek masaya yatırdı. 42 Maslak AVM, ESA Arena’da gerçekleşen konferansa 612 üst düzey sektör temsilcisi katılım gösterirken, Digital Network Alkaş’ta yaklaşık 500 kişi online olarak konferansı takip etti.

‘Geleceğin Ticareti, Ticaretin Geleceği’ başlığı ile gerçekleşen FutureCommerce360, yapay zekanın sektöre olan katkısını ve etkilerini ele aldı.  Geleceğe yönelik çözümlerin sunulduğu FutureCommerce360 Konferansı’nda global ve yerel trendler, yeni teknolojileri, yeni iş modelleri ve başarılı uygulamalar konuşuldu. 

 

Türkiyenin 100. Yılında Alkaş 25 yaşında”

Konferansın sunuculuğunu Melda Yücel üstlenirken, açılış konuşmalarını Alkaş & HAN Spaces Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak ve Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı yaptı. Avi Alkaş “Cumhuriyetimizin 100. yılına biz Alkaş olarak 25. yılımızla katılıyoruz. Yeni Türkiye Yüzyılı’na geçerken çok önemli özellikleri bir araya getirmeye çalıştık. Etkinliğimizin bu 5. yılının; nice 5’lere  taşıyacağımız bir etkinlik dizisine dönüşmesini umut ediyoruz.” derken; TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak “Araştırmalara göre teknolojinin verimli kullanımını artırdığımızda 2030 yılında 269 milyar dolarlık değer yaratma potansiyelimiz var. Bu nedenle önümüzdeki dönemde biraz daha teknoloji lehine sesimizi yükseltmemiz gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

FutureCommerce360’ta bu yıl birçok dikkat çeken konuşmacı yer aldı. The Ready House Kurucusu ve Genel Müdürü Koral İbrahim, dijital ortamda markaları farklılaştırmak için neler yapılabileceğini ve marka konumlamak için nasıl mavi okyanus keşfedilebileceğini aktardı. Sosyal medya stratejilerinde 3 önemli unsur olduğunu belirten İbrahim “İlk olarak sosyal medyayı işinizin merkezine oturtmanız gerekiyor. Sonrasında platformlarınızda müşterilerinizin söz söyleyebileceği ortamlar yaratmalı ve tüketiciyi etkileyen akımları anlayarak bunlara paralel hikayeler yazmalısınız.” tavsiyelerinde bulundu. 

 

Geleceğin meslekleri arasında uzay turu rehberliği de var”

Microsoft deneyimine sahip West Fountain Global Fund Girişimcisi Yoram Yaacovi, dijitalleşmeyle gelecekte kaybolacak ve ortaya çıkacak yeni meslekleri, geleceğin becerilerini ve bunun nasıl ticarete yansıtılabileceğini anlattı. 2030’a kadar 2 milyar işin ortadan kalkacağı öngörüsünü paylaşan Yaacovi, geleceğin meslekleri arasında drone operatörlüğü, beden dönüşüm sanatçılığı, uzay turu rehberliği gibi meslekler olacağını belirtti. 

“Patron Gözüyle İşin Geleceği” oturumunda Avi Alkaş ile Fark Labs Kurucusu ve Başkanı, Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu ve Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter geleceğe dair vizyoner bir sohbet gerçekleşti. Serter çalışanlarda olduğu gibi gibi patronlar arasında da sessiz istifa döneminin başladığına dikkat çekti. 

 

Z kuşağının yüzde 77si ofise gitmek istemiyor”

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Hakan Göl ise Z ve Y kuşağının beklentilerini ve yaşam tarzlarını, iklim değişikliği gibi alanlara da değinerek ele aldı. 44 ülkede 22 binden fazla Y ve Z kuşağı çalışan ile anket gerçekleştirdiklerini belirten Göl “Katılımcıların iş yaşam dengesinin kurulması, iş saatlerinde esneklik, işverenlerin kapsayıcılara yaklaşımı, işverenlerin sosyal etki yaratması ve çevreyi koruma konusunda tavır alınması gibi beklentileri var.” ifadelerini kullandı. Araştırmaya göre Z kuşağının yüzde 77’si, Y kuşağının yüzde 75’i tam zamanlı ofise gitmelerinin istenmesi halinde işi bırakacağını belirtti.

The Coca-Cola Company, Avrasya & Orta Doğu Dijital Dönüşümden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yves Filippucci de iş dünyası ve perakende sektöründe hızla yaşanan değişimlere nasıl adapte olunabileceğini MediaMarkt CEO’su Faruk Kocabaş ile masaya yatırdı. Sürdürülebilirlik konusunda attıkları adımlara dikkat çeken Kocabaş “11 ayda 45 bin kullanılmış akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarı geri aldık ve geri dönüştürüp tekrardan tüketicilerin kullanımına sunduk. Bu kullanıcıların çok dikkat ettiği bir konu” derken; Yves Filippucci “Artık markalar olarak fiyat yarışına girmemizin bir anlamı yok. O yüzden herkes farklı bir deneyim sunmaya çalışıyor. “Tüketiciyi gün içinde ne ile yakalarım” diye düşünmeliyiz, bunun için de yapay zekayı kullanmalıyız” dedi. 

 

Evde teslimat bekleme süresi mağaza kuyruğunda beklemekten kısa”

Teknoloji Yazarı & Trend Avcısı Serdar Kuzuloğlu ve Teknoloji & Girişim Yazarı Timur Sırt, teknoloji üzerine yaptıkları sohbet programları “TeknoSohbet”in daha önce çekilmemiş 500’üncü bölümünü, yıllar sonra “Efsane 500” adıyla FutureCommerce360 seyircileri için sahnede gerçekleşti. Serdar Kuzuloğlu “Sürat çok önemli bir belirleyici. Bazı müşterilerin evde online teslimatı bekleme süresi; mağazada kasa kuyruğunda beklediğimiz süreden bile kasa. Bu sürdürülebilir değil.” ifadelerini kullanırken; Timur Sırt “Veri üzerinden iş yapan şirketler Türkiye’nin en değerli şirketleri oldu. Herkesin parasını daha dikkatli bir şekilde harcadığı bir döneme giriyoruz. Oyun girişimcilerinin pek çoğu size randevuyu vermeden önce “ben yatırımcıyı tanımak istiyorum” diyor.” ifadelerini kullandı. 

 

Yeni jenerasyon kendisine değer veren kuruma aidiyet hissediyor

Gençler ve gelecek neslin ticaret ve e-ticaret üzerindeki etkisinin öneminin altını çizmek için FutureCommerce360 öncesinde bu yıl GİRVAK iş birliğiyle atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Ticaret, trendler ve geleceğe yön verebilecek yeni yaklaşımlar sahnede gençlerin yaptığı sunumlar ile izleyicilere farklı bakış açıları kazandırmayı hedefledi. Koton Yönetim Kurulu üyesi ve GİRVAK Mütevelli Heyeti Üyesi Gülden Yılmaz’ın moderatör olduğu oturumda atölye çıktılarını paylaşan Huurnederland, Jr. Marka Yöneticisi ve GİRVAK, Fellow Şevval Özkul “Teknolojiye adaptasyonumuz ve markalardan beklentimiz çok yüksek. Bir şirketin modern ya da demode olduğunu dijitalleşme seviyesi üzerinden anlıyoruz” derken; Nike, Pazarlama Stajyeri ve GİRVAK Fellow Berk Yalman “Aidiyet konusunda bir kurumda çalışıyor olmamamız o kuruma ait olmamız gerektiği anlamına gelmiyor, kurumun bize değer verdiğini hissettirmesi gerekiyor. Bu durumda zaten biz o şirketten ayrılmak istemiyoruz.” sözleriyle Z kuşağının iş hayatında aidiyete bakışından bahsetti. 

 

Dünya Devi Şirketlerden Türk Markalara Davet 

“Uluslararası Pazaryerleri” oturumlarında ise ilk olarak Ticaret Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü, E-İhracat ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal söz aldı.  Dünya gayrisafi milli hasılasının 105 trilyon dolar olduğunu belirten Önal, bu rakamın yüzde 28’inin perakendeye ait olduğunu belirtti.

MegaMerchant Kurucu ve CEO’su Yaman Alpata’nın moderatörlüğünü üstlendiği oturumun devamında ise dünyaca ünlü markaların temsilcileri Türk şirketlerin global pazarlara açılması için yol haritası paylaştı. Konferansa online katılan eBay, Ticari İş Geliştirme Yöneticisi Anastasia Kvasyuk Türk markaların satışlarını desteklemek için özel destek paketleri olduğunu belirtti, “Satışa koyabileceğiniz ürün limitinizde artış sağlıyoruz, hesabınız engellenirse engeli kaldırıyoruz, danışmanlık sağlıyoruz, ücretsiz 3 aylık dükkan kayıt etme hakkı sunuyoruz” dedi.

Walmart, Uluslararası Pazaryeri Geliştirme Program Müdürü Yamil Reyes de konferansa ABD’den online katıldı. Sözlerine Türkiye’ye 3 hafta önce adım attıklarını belirterek başlayan Reyes “Yüksek kaliteli satıcılarla çalışmak istiyoruz. Başvurulabilmesi için ABD’li şirketlerin belgelerini almak şart değil, önemli olan Türk şirketin ticari kaydının olması, Türkiye’deki belgelerinin bize sunulması yeterli” dedi. 

Joom Alternatif Pazarlar İş Geliştirme Direktörü Maxim Belov Rusya’daki tedarik boşluğunun Türkiye ile doldurulabileceğine inandıklarını söyledi. AliExpress Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yusuf İbili de birçok markanın Rusya pazarında bulunmadığını bu nedenle Türk markalar için büyük bir fırsat olduğunu belirtti, “Gümrük vergisi konusunda Avrupa’da olan zorluklar Rusya’da yok.” diyerek Türk firmalara çağrı yaptı. 

 

Yapay Zeka Sayesinde Birçok Yeni İş Ortaya Çıkacak”

Tooken Web3.0 Kurucu Ortağı Orkun Bulut’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Perakendede Dönüşümün Anahtarı: Yapay Zeka” oturumunda konuşan Vispera Kurucu Ortağı ve Co-CEO’su Prof. Dr. Aytül Erçil yapay zekanın perakende sektöründe yarattığı etkiye değinerek “İnsanlar daha yaratıcı, daha katma değerli işlere yönelecek. Birçok iş kaybolacak ama birçok yeni iş ortaya çıkacak. Örneğin anotasyon için bizde 70 kişi çalışıyor, bu daha da gelişecek. Ben geleceğe yönelik umutsuz değilim.”ifadelerini kullandı. 

Aynı oturumda söz alan LC Waikiki E-Ticaret Genel Müdürü Ömer Barbaros Yiş “2030’lara doğru “tıksız alışveriş”i konuşuyor olacağız, sanal dünyaya girip sadece sesle alışveriş yapılacağını düşünüyorum.” dedi. Türkiye İş Bankası Yeni Nesil Girişimcilik Başkanı Barış Karakullukçu ise yatırım yapacakları girişimleri seçerken binlerce girişimi incelediklerini, içinde bilim olmayan projelere yatırım yapmadıklarını belirtti. 

FutureCommerce360’ın bu yılki sponsorları arasında Atış Yapı Co- Sponsor, 42 Maslak AVM ise Mekan sponsoru olarak yer aldı. MediaMarkt’ın Teknoloji Merkezi Sponsorluğunu üstlendiği konferansta, Destekçi Sponsorlar arasında HAN Spaces, Inveon, MAPIC, Nurus ve Vispera yer aldı. Özel Öğle Yemeği Sponsorluğunu Arvato üstlenirken, Ceva Logistics Yaka İpi Sponsoru olarak konferans sponsorları idi. Hizmet sponsorluğunu Fırın Sanatı ve Sistem 9 üstlendi. Destekçi kuruluşlar arasında ise AAPGM (Alp Alkaş Perakende Gayrimenkul Merkezi), AYD (Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği), BIM 4 TURKEY, ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği), Fütüristler Derneği, GİRVAK (Girişimcilik Vakfı), GPD (Gıda Perakendecileri Derneği), KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği), PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) , TAMPF (Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu), TGSD (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği), TMd (Tescilli Markalar Derneği), TTYD (Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği), TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği), TÜROB (Türkiye Otelciler Birliği), TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), Wtech (Teknolojide Kadın Derneği) ve ZMD (Zincir Mağazalar Derneği) yer aldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x