Merkez Bankası Ekonomistlerinde Yaprak Dökümü mü?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, köklü bir bürokratik kurumdur. Özerk bir kurum olan TCMB, şeffaflık ve önemli görevler içeren bir yapısı olduğundan, özellikle ekonomistler için prestijli bir çalışma alanıdır. Son yıllarda başkan değişimlerinin yanında insan kaynaklarının iç yapısındaki değişimler de dikkatlerden kaçmıyor.

Merkez Bankası, kanunla belirlenmiş ilk görevi “Fiyat istikrarını sağlamakla” yükümlü ekonominin en önemli yapı taşlarındandır.

Son yıllarda birçok konuda gündem malzemesi olan kurum, en çok da 2021 yılında üst yönetimde ve faizdeki değişimlerle gündeme gelirken, enflasyonda da yükselişle gözler önünde kalmaya devam ediyor.

İstanbul Finans Merkezi’ne taşınması da çok tartışma konusu olan TCMB’de değişimler son 2 yılla sınırlı değil. Taşınma sürecindeki sorunlar ve dezavantajlar özellikle medyada çok yer bulmuştu.

2020 yılında pandemi çıkışı enflasyona çare olması amacıyla Murat Uysal yerine göreve getirilen Nacii Ağbal’ın 4 ayda görevden alınarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi çok konuşulmuştu.

Merkez Bankası’nın 92 yıllık tarihinde toplamda 25 başkan (Guvernör) görev alırken, bu başkanların görev süresi ortalaması yaklaşık 1.217 gün olarak görülüyor. Merkez Bankası sayfasında, ‘Başkan (Guvernör), Cumhurbaşkanı kararıyla dört yıllık bir dönem için atanır. Bu sürenin sonunda yeniden atanabilir’ ifadeleri de bu bağlamda önemli oluyor. 2000’li yıllara kadar bakıldığında bu ortalama 1.245 gün yani yaklaşık 3,5 yıl olarak öne çıkıyor. 

2000’li yıllarda 2001’de göreve gelen Süreyya Serdengeçti ile birlikte bakıldığında görev süresi ortalaması 1.144 güne düşerken, ortalamada 2018 sonrası düşüş dikkat çekiyor: Son 5 yılda sayısal olarak bir Merkez Bankası Başkanı ortalama 632 gün görevde kalmış.

Gelelim diğer tartışma konusuna dün gazeteci Barış Soydan’ın paylaşımı Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınma tartışmaları başlığında dikkat çekti.

Soydan, ek bilgi olarak, ‘Merkez Bankası’nda sadece İstanbul’a taşınmaya karşı dava açanlar değil Murat Uysal’ın başkanlığı döneminden bu yana görevlerinden alınıp başuzman, danışman gibi kızak görevlere çekilenler de performans ödemesi alamadılar’ ifadelerini kullandı.

Soydan’ın son paylaşımlarında ise Merkez Bankası’ndan yakın süreçte ayrılan ekonomistlere dikkat çekmesiyle biz de son yıllarda TCMB’nin ekonomistlerin gittiği şirketleri merak ettik.

Merkez Bankası eski ekonomisti olarak akademik çalışmalarıyla da dikkat çeken Prof. Dr. Ali Hakan Kara, eğitim alanında kalmaya devam ediyor. 2019 yılında TCMB’den ayrılan Prof. Dr. Kara, Bilkent Üniversitesi’nde “Para İktisadı, Makroekonomi, Merkez Bankacılığı Teorisi ve Politikası, Türkiye Ekonomisi” dersleri veriyor.

Kaynak: Bilkent

Soydan’ın verdiği isimler içinde ilk dikkatimizi çeken Selva Baziki oluyor. Baziki, uluslararası ekonomi ağırlıklı ajans ve veri platformu hizmeti de bulunan Bloomberg’de görevini sürdürüyor.

Merkez Bankası’ndan ayrılıp yurt içinde kalarak çalışmaya devam eden iki ismin aynı şirket ve ekipte olduğu görülüyor. Bu iş dünyası dinamikleri içinde normal bir durum olurken, Çağlar Yüncüler araştırma departmanında yaklaşık 7 aydır yardımcı yönetici olarak görev alıyor.

Yüncüler’in ekip arkadaşı ve yöneticisi konumunda bankasının başekonomisti de Çağrı Sarıkaya, yaklaşık 21 yıllık Merkez Bankası tecrübesi sonrası 8 aydır özel sektörde görev yapıyor.

Ekonomistlerin bir kısmının da yurt dışına önemli kurumlara gittiği görülüyor. 11 yıllık görevi süresince önemli dönemlerde piyasalar yöneticisi olan Doruk Küçüksaraç, 7 aydır PIMCO’da görev yapıyor.

Eylül 2020’de yani Ağbal göreve gelmeden önce 9 yıllık Merkez Bankası tecrübesini sonlandırarak İngiltere’ye giderek iş hayatına devam ettiği görülen Hande Küçük, yaklaşık 1,5 yıldır Morgan Stanley’de görev alıyor.

En son ayrılan olarak görülen Tolga Tİryaki de 23 yıldan fazla görev yaptığı Merkez Bankası’ndan Ocak ayı itibarıyla ayrılarak IMF’de ‘deneyimli ekonomist’ olarak görev almaya başlamış.

Önemli görülen bu değişikliklerin umarız devamı gelmez ve yılların yetişmiş iş gücünde, Merkez Bankası gibi gelenekleri olan kurumlarda ‘hafıza’ aktarımlarıyla işleyiş devam edilir. Sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir