TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı son yolculuğuna uğurlanıyor

Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreter Yardımcısı, gazeteci Niyazi Dalyancı (80) son yolculuğuna uğurlanıyor. 

Dalyancı için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) bir tören düzenlendi. Meslektaşları, ailesi Dalyancı için düzenlenen törene katıldı. 

Dalyancı’nın cenazesi ikindi namazıyla birlikte kılınacak cenaze namazının ardından Paşabahçe Mezarlığı’na defnedilecek.

Niyazi Dalyancı (ortada), eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan ve Zeynep Kazan, T24’ün 24 Ekim 2022’de yapılan “Cumhuriyet’in 100. yılının eşiğinde Türkiye ve dünya nereye?” başlıklı konferansında


Niyazi Dalyancı kimdir?

1943’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Mesleğe 1965’te Türk Haberler Ajansı’nda (THA) dış haberler muhabiri olarak başladı. 1974’te Cenevre’de Kıbrıs Barış görüşmelerini ajans adına izledi.

THA’nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. 1978’de Saddam güçleriyle savaşmakta olan Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kandil dağında televizyon ekibi ile yaptığı röportaj İngiltere, Almanya ve İskandinav televizyonlarından yayımlandı ve Türkiye’de 1979’da Televizyon Haberciliği dalında Sedat Simavi Ödülü’ne layık görüldü. 1982’de Bağımsız Basın Ajansı’nın (BBA) kurucu ortağı oldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2009’da BBA’dan emekli oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapımı gerçekleştirilen, “Yaşamak Şakaya Gelmez” adlı İngilizce Nazım Hikmet belgeselinin ortak yönetmenliğini ve yazarlığını yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu’nda da yer alan Dalyancı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir