AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Hamas’ı İsrail finanse etti

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’i Hamas’ı finanse etmekle suçladı.

Borrell, pazartesi günü İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in Brüksel ziyareti öncesi önemli bir iddiayı gündeme getirdi.

İspanya’da bir üniversitede yaptığı konuşmasında Borrell, Hamas’ın İsrail tarafından finanse edildiğini iddia etti. Borrell, “Tek çözüm, 100 yıldır uğruna öldükleri toprakları paylaşan iki devlet yaratmaktır. İsrail bu çözümü reddetmeye devam ederek Hamas’ı bizzat yaratacak kadar ileri gitti. Hamas, Filistin Yönetimi’ni zayıflatma amacıyla İsrail hükümeti tarafından finanse edildi.” dedi.

Borrell, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu da İsrail-Filistin çatışmasını çözmeye yönelik her türlü girişimi rayından çıkarmakla suçladı.

Diğer taraftan İsrail basınına göre Eski Mossad Başkanı Tamir Pardo, Hamas’ın elindeki 136 esirin ölümüyle bitmesi durumunda İsrail’in ilk kez kaybetmiş olacağını belirtti.

Gazze Şeridi’ne aylardır sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 24 bin 927’ye, yaralı sayısı 62 bin 388’e çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir