İngiltere’de ilginç ‘VAR’ kararı! Pilotlar görev başında

Video Hakem Sistemi sadece Türkiye’de değil dünyada da hakemlerin yanlış kararlar vermesi nedeniyle sorun olarak görülmeye devam ediyor.

Her hafta yüz milyonlarca kişinin izlediği Premier Lig’de, VAR’da yaşanan problemleri minimuma indirmek için yeni bir karar alındı.

Ligin başında Londra’da oynanan Tottenham-Liverpool maçında Luis Diaz’ın golü VAR’a giderken, VAR hakemleri ile orta hakem arasındaki anlaşmazlık nedeniyle gol verilmesi gereken pozisyonda ofsayt kararı çıkmış ve Liverpool’un golü iptal edilmişti.

Bu olay İngiltere’yi ayağa kaldırırken Premier Lig’de hakem atamalarından sorumlu kurum olan PGMOL, yaşanan bu olaydan ders çıkarmak adına farklı bir yola başvurdu.

Pilotlardan eğitim alacaklar

İngiltere’nin havayolları olan British Airways ile görüşmeler yapan PGMOL’ün başındaki isim olan Howard Webb, VAR ve orta hakemlere iletişim dersi vermesi için iki pilot ile anlaşma sağladı.

Chris Heaven ve Pete Nataraj isimli iki pilot ve uçuş eğitmeni, telsiz konuşmalarının nasıl olması gerektiği konusunda hakemleri eğitecek. Bu eğitimde iki tarafın da birbirini anlaması ve ardından da verilen kararın iki tarafın da onayından geçmesi, öncelik olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x