Mustafa Düzyol: Yerel yönetimlerde esnaf temsilcileri olmalı

Konak Belediyesi Başkan aday adaylığı için İzmir Odun ve Kömürcüler Odası Başkanlığı’ndan istifa eden Mustafa Düzyol, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata’ya ziyarette bulunarak destek istedi. Yerel yönetimlerde esnaf temsilcilerinin yer almasının teşkilata güç vereceğini belirten İESOB Başkanı Yalçın Ata, “Mustafa Düzyol’a da başarılar diliyorum” dedi.

Önceden oda başkan ve yöneticilerinin görevlerinden ayrılmadan yerel yönetimlere aday olabildiklerini hatırlatan Ata, “Bu şekilde esnafa yerelde verilen önemli hizmetlere imza atıyor, kesimin önünü açacak çalışmaları planlıyorlardı. Fakat mevcut kanunlara göre esnaf idarecileri artık odalardaki görevlerinden ayrılmadan aday olamıyorlar. Bu durumu demokratik bulmuyoruz. Yerel yönetimler halkın temsilcilerinden seçilir ama bu şekilde yerel yönetimler halkın çoğunluğunu oluşturan esnaf sanatkarlardan mahrum bırakılıyor. Ayrıca üyelerimizin daha verimli hizmetler almasının önüne engel çıkarıyor” diye konuştu.

Düzyol’u uzun süredir tanıdığını kaydeden Başkan Ata sözlerini şöyle sürdürdü: “Oda başkanı olmadan çok önce Mustafa Düzyol ile arkadaşlığımız var. Kemeraltında yıllarca birlikte esnaflık yaptık. Dürüst, çalışkan, oda başkanlığında yılların getirdiği idarecilik birikimine ve hizmet verme anlayışına sahip. Kendisine başarılar diliyorum.”

DÜZYOL’UN PROJELERİ

Konak ilçesinde yaşanan sorunları iyi bildiğini ifade eden Mustafa Düzyol ise, “Hayatımı Konak’ta çalışarak, ikamet ederek, yaşayarak geçirdim. Dolayısıyla mevcut sorunları yaşayan, çözüm için projeler üreten, idarecilikte tecrübeli bir aday olarak yola çıkıyorum. Konak Belediyesi’nin imar sorunları çözümü için çalışmalarım var.

Gültepe semti revizyon 1/1000 uygulama imar planları 2020 yılında, Beştepeler imar planları ise 2021 yılında onaylanmalarına rağmen uygulanmamaktadır. Bugüne kadar mülkiyet ve mevcut yapılaşma durumu dikkate alınmamıştır.

Mevcut yapılaşmanın sorunları, iyileştirme yapılacak imar planları ile imar uygulamasına göre parseller oluşturulması yöntemiyle çözülür. Yani, uygulanabilir 1/1000 uygulama imar planı yapılarak çözüm sağlanır. Ayrıca Yenişehir, Ballıkuyu, Halil Rıfat bölgelerinin de revizyon 1/1000 uygulama imar planlarının yapılması gerekir.

Öte yandan, şu an Konak Belediye sınırlarında imar izni bir aydan fazla bir sürede verilmektedir. Halbuki imar durumları bir haftada çözülmelidir. Aynı şekilde 5 aya yakın sürede verilen yapı ruhsatları bir ay içinde verilebilir” dedi.

Konak ilçesinin İzmir’in merkezi olduğunu söyleyen Düzyol sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu nedenle kentte en fazla işyeri Konak sınırlarındadır. İşyeri ruhsatlarında esnaf ve işyeri sahiplerinin mağdur edildiğini ve ruhsat almalarında çok problem yaşadıklarını düşünüyorum. Esnafın ve ticaretin içinden gelen bir yönetici olarak öncelikle işyeri ruhsatlarının verilmesini kolaylaştırılacak, mağduriyetleri önleyeceğim.

3 ay süren yapı kullanma izinlerinin bir ayda verilmesini sağlayacağız. Konak Belediyesi’ne yeni bina kazandırarak, yeterli binası olmadığından semtlere dağılan birimlerin çalışmalarındaki karmaşayı önleyeceğiz. Bu şekilde vatandaşa da kolaylıklar sağlanacak, zaman ve iş kaybının önüne geçilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x